0541 914 69 36 info@medyanef.com

Domain Nedir

Web Sitesi yapan veya yaptıran insanların hiç şüphesiz duyduğu bir terimdir domain.

Domain ne olsun yada web sitelerinde domainin önemi gibi ifadelerde duymuş olabilirsiniz.
 

Peki nedir bu Domain ?
 

Web sitesi bilgisayarlarda yapımı tamamlandıktan sonra internete bağlı bir sunucuya atılarak herkesin ulaşması sağlanır. Her sunucunun bir ip adresi vardır. Bu ip adresleri 4 adet 3 haneli rakamdan oluşur ve akılda tutulması zordur. Bu yüzden domain (alan adı) protokolleri geliştirilmiştir. İnsanlar sunucuda barınan web sayfalarına yani internete bağlı olan sunucularına ulaşabilmek için ip adreslerini yazmak zorunda kalmayıp harf kodlaması olan kelimelerle oluşturulmuş alan adlarına atanan ip adresi eşleştirmesi ile ulaşımı sağlanmıştır. Yani kelimelerle yazılmış olan alan adı sadece sunucunun ip adresine ulaşmak için kullanılan bir ara bağlantıdır. Bu bağlantı sayesinde insanlar sitelerinin ismini alan adına göre belirlemiştir.
 

Tabi domain yani alan adı sisteminin geliştirilmesi, devamında arama motorlarının sıralamasını etkilemeye başlamasıyla daha da hız kazanmıştır.
 

Şuan da bir web sayfasının olmazsa olmazı haline gelmiş ve her web sitesinin bir domaini yani alan adı oluşturulmuştur. Günümüzde bu gelişim alan adı satışları, alan adı yatırımları dahi yapılır hale gelmiştir.

Domaini bir hostinge başlayarak o hosting içerisineki web sayfasına ulaşılmasını sa?layabilirsiniz. Hosting hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz hosting nedir makalemizden faydalanabilirsiniz.