0541 914 69 36 info@medyanef.com

Google Reklamları

Google Adwords yani yeni adıyla Google Ads;
 

İnternet sitesi sahibiyseniz reklam vermek için kullanacağınız en iyi platform hiç tartışılmaz ki Google dir. Bunun sebebi Türkiye'de Google arama motoru kullanımı 2017 verilerine göre %98'dir. Bu oran her ne kadar yeni arama motorlarının piyasaya girmesiyle etkilense de çok fazla bir değişiklik olmamıştır. Yandex ve Yaani arama motorları son yıllara göre kullanıcı sayısını artırmış olsa da Türkiye'de halen ipi göğüsleyen ve en çok kullanılan arama motoru Google'dir.
 

Bu nedenledir ki Google arama motoruna reklam vermek diğer reklam platformlarına göre daha çok kitleye ulaşmayı sağlamaktadır. Ayrıca Google bir arama motoru olduğu için ürün veya hizmetlerinizi doğrudan arayan sorgulama yapan insanlara ulaştırmak daha da fayda sağlamaktadır. Birçok reklam verme seçeneğini içinde barındıran Adwords en çok kullanılan ve tercih edilen reklam seçeneği Arama Reklamlarıdır. 
 

Arama reklamları Google' da anahtar kelimeler ile yapılan aramalarda sorgulara karşılık gösterilen web sitesi sıralamasının değiştirilmesine dayalı bir reklam sistemidir.
 

Örneğin; bayan ayakkabıları satan bir e-ticaret siteniz var. Google' da reklam vermeyi düşündünüz ve Arama Reklamları seçeneği ile reklam açtınız. Google sizden reklamlarınızın gösterileceği anahtar kelimeler isteyecektir. Bu anahtar kelimelere göre web sitenizi arama sonuçlarında çıkaracak ve Google' da bayan ayakkabıları yazan bir kişiye sizin web siteniz gösterilecek. Reklamınız gösterime başladıktan sonra sizin belirlediğiniz günlük limitlere ulaşıncaya kadar insanlara gösterilecek ev tıklama alacaktır. Arama yapan kullanıcılar web sitenize tıkladıktan sonra reklam bütçenizden Tıklama Başı Maliyetiniz (TBM) ne kadar ise bakiyenizden düşecektir. Google'da bayan ayakkabıları araması yapan insanlar sizin sitenizden alışveriş yaptığında da siz para kazanacak ve bir kar elde edeceksiniz. Bu reklam verdiğiniz süre boyunca bu şekilde devam edecektir.
 

Google Adwords sitenizi verdiğiniz reklama göre incelemeye alır ve yaptığınız her reklam çalışması Adwords personelleri tarafından bir incelemeye tabi tutulur. Bu incelemeden olumsuz bir sonuç çıkmadığı takdir de reklamınız gösterilmeya başlar.
 

Tabi her platform da olduğu gibi Adwords'ün de belirli reklam politikaları mevcut. Bu politikalara uygun olan reklamları gösterime alır ve diğer reklamları askıya alarak reklam politikalarına uygun olana kadar bekler veya iptal eder.
 

Şuanda en sert kuralları olan ve reklamları en zor onaylatılan reklamlar Google reklamlarıdır diyebiliriz.