0541 914 69 36 info@medyanef.com

Ssl Sertifikası

Ssl Sertifikası;
 

Bir dizi şifreleme sistemi olan Ssl'in Türkçe olarak kelime anlamı güvenli yuva katmanı demektir. İnternette gezerken web sitelerinin başında belki dikkatinizi çekmiş olabilir http:// gibi ifadeler bulunur. Bu ifadeler bir veri iletim protokolüdür. Açılımı ise Hypertext Transfer Protocol' dür. Sunucuya yüklediğiniz web sitenizden domaininizi kullanarak web sitenizin gösterimini talep edersiniz ve bu talep sunucuya iletilir  sonrasında size web sayfası gösterilir. Bu iletim sunucudan size tek yönlü olacağı gibi aynı zamanda sizin yaptığınız veya gireceğiniz veriler ile çift yönlü de olabilir. 
 

İşte bu iletim normal bilgisayar dilindeki karakterler ile sağlanırken ssl sertifikası kurulduktan sonra şifrelenerek kriptolu bir şekilde iletilir ve veri güvenliği sağlanmış olur. Ayrıca ssl sertifikasının ilettiği verilerin bir avantajı da sabit bir şifreleme kullanmaz ve daha güvenli hale gelir.
 

Normalde ssl sertifikası kurulu olmayan bir site başlığı http:// ile başlarken sertifikası kurulmuş hostinglerde https:// ile başlar ve tarayıcınızın gösterimine göre kilit simgesi dahilinde güvenli olduğu gösterilir.