0541 914 69 36 info@medyanef.com

Web Sitesi Yıllık Yenilemesi

Web Sitesi Yıllık Yenilemesi Nedir ? Nasıl Yapılır ?
 

Bir web sitesi için yıllık ödenen ücretler vardır. Bu ücretler web sitesinin sürekli aktif olabilmesi için gerekli olan şeylerin sürekli çalışmak durumunda olmasından kaynaklıdır. Bunların ne olduğuna geçmeden önce şunu da belirtmekte fayda var. Ödenen ücretlerin miktarı hiçbir zaman teknik özellikleri belirlemez çünkü serbest piyasa koşullarından dolayı en iyi özellikleri kullandığınızı araştırmanızda fayda var.
 

1. Yıllık Domain Ücreti

Yıllık ödemesi yapılan ve yenilenen özelliklerden birincisi domain ücretidir. Domain yani alan adı nedir? Web siteniz tasarlandıktan sonra internete sürekli bağlı olan bir sunucuya yüklenir. Sunucu bağlantıları o makinanın ip adresi ile tanımlanır ve bu ip adresleri maximum 3'er basamaklı 4 tane sayıdan oluşan bir adrestir. İnsanların sizin sitenize girmek için bu ip adresini aklında tutarak tarayıcıdan o sayıları girmesi yerine harflerden oluşan bir veya daha fazla kelimelerden oluşan bir isim ataması yapılır. Bu isim alan adı yani domain olarak adlandırılır. Zaten bununla alakalı daha detaylı bilgiyi Domain nedir adlı makalemizden de alabilirsiniz.

 

Şimdi gelelim bu domainin fiyatına : Yıllık ödenen domain ücreti ne kadardır ? Bu sorunun cevabı da şudur ki kayıt firmasının fiyatları genel itibariyle değişken olmakla beraber evrensel olarak ödenen ücret yaklaşık 10 $ 'dır. Bu yenilemeyi daha uygun veya daha pahalı olarak yapan firmalar da vardır.


1. Yıllık Hosting Ücreti

Bir web sitesi bilgisayarda tasarlanıp bittikten sonra internetteki bir sunucuya yüklenir. Bu sunucudaki web sitesini yüklediğimiz alana hosting adı veririz. Yani hosting, internete bağlı bir bilgisayar kasasındaki alandır. Bu yüzden nasıl her bilgisayarın farklı özellikleri varsa hostingin de çok çeşitli özellikleri ve farklılıkları vardır. Bu fark ve çeşitlilikten dolayı da hosting ücretleri farklılık göstermektedir.

Mesela; sınırsız bir claud(bulut) hosting ile 1 Gb kapasiteli normal bir hosting ücreti birbirinden farklıdır ve farklı olması gayet normaldir. Firmamızda hosting fiyatı sınırsız bulut hosting olan 280 TL, kapasitesi daha küçük olan hostingler ise değişken olmakla beraber daha düşük fiyatlara bulunmaktadır.

Hosting nedir makalemizde de zaten hostingin ne olduğunu detaylı olarak açıklamıştık. İsterseniz detaylı bilgiyi oradan da alabilirsiniz.